01. 01. 2024
Jaká je ideální skladba podlahy pro podlahové topení?
Podlahové topení se stává stále oblíbenějším řešením v moderních domácnostech díky jeho efektivitě…
Roznášecí vrstva tvořená litým potěrem, ať už na bázi anhydritu nebo cementu, je jen jednou částí podlahové konstrukce jako celku. I když lité podlahy umožňují provedení již od tloušťky 30 mm, skutečná minimální tloušťka závisí také na volbě dalších vrstev a celkové skladbě podlahy. Například u lehkých stropů je nutné zvolit při zvýšených požadavcích na akustický útlum vyšší tloušťku potěru, zatímco těžký strop si s vzdušným hlukem zpravidla poradí sám.
Do tloušťky podlahové konstrukce se započítává již vyrovnávací vrstva, tvořená deskami polystyrénu, minerální vaty nebo také pěnobetonem POROFLOW. Pěnobeton vyrovná jakýkoliv podklad, zalije trubky v podlaze, vyrovná klenbové stropy a vytvoří vždy pevnou a nestlačitelnou vrstvu, která je předpokladem spolehlivé podlahy. Na ni se pokládá tepelně nebo zvukově izolační vrstva a separační PE fólie, brání protečení potěru a zabezpečuje vznik kluzné plovoucí vrstvy. Následně prováděná vrstva litého potěru zajišťuje plošný přenos užitného zatížení na stropní konstrukci. Zároveň je pevným a dokonale rovným podkladem pod finální nášlapnou vrstvu.
Celková tloušťka podlahové konstrukce by měla být řádně navržena už v projektu. Ovlivňuje ji mnoho faktorů, které by měly být zohledněny:
Je třeba vědět, o jaké množství a typ rozvodů se v případě vaší podlahy jedná, jak se konkrétně budou tyto rozvody křížit a jak výšku ovlivní jejich spádování (odpady apod.). Například právě na křížení různých typů rozvodů se často zapomíná. Celková výška může být i více než dvojnásobná oproti projektované a nelze nejen docílit požadovaného akustického útlumu podlahy, ale často ani dosáhnout spolehlivé pokládky minimální vrstvy potěru.
Jako tepelně izolační vrstva se využívá podlahový polystyren (EPS 100 – 200 S případně Z), eventuálně kamenná vlna či extrudovaný polystyren XPS (při vysokém zatížení, např. krb, příčky, regály, atd). Dosažení pasivního a nízkoenergetického standardu vyžaduje u suterénních podlah využít izolaci o tloušťce až 30 cm. Míra stlačitelnosti podkladu pak ovlivňuje potřebu minimální tloušťky potěru. Nemalým problémem je často volba nevhodného typu nebo kvality izolace, kdy dochází k postupnému stlačování a poklesu podlahy až o několik centimetrů.
V bytových domech je nutné skladbu navrhnout tak, aby konstrukce splňovala požadovaný akustický útlum. Je nutno zachytit nízké tóny - kročejový hluk i vysoké tóny - vážený vzdušný hluk, např. mluvené slovo. Konstrukce musí obsahovat kročejovou izolaci, zpravidla 35-40 mm (např. Mirelon, kročejový polystyren nebo vlna) i těžký hutný materiál pro útlum váženého vzdušného hluku. Tímto materiálem může být buď samotná stropní konstrukce, nebo v případě lehkých stropů právě litý potěr, který tlumí toto pásmo hluku. Čím je větší objemová hmotnost a tloušťka potěru, tím je útlum výraznější.
Kročejová izolace musí být konstantní a spojitá v celé ploše podlahy. Mezery či přerušení této izolační vrstvy vystupujícími trubkami rozvodů mají za následek úplnou ztrátu její funkčnosti. Objekty nesplňující normové požadavky a jsou dle hygienických norem neobyvatelné a odstranění akustických vad je velmi drahé a často i nerealizovatelné.
Podle typu stavby, resp. typu zatížení, se volí tloušťka a typ podkladní izolace a zároveň tloušťka potěru, popř. i finální podlahové krytiny. Čím je zatížení vyšší, tím tužší podkladní izolaci nebo větší je tloušťku potěru je nutné použít. Skladba je navrhována dle normy nebo technických podkladů výrobce, a toto maximální zatížení je 5 kN/m2 (běžné zatížení). Při zatížení nad 5 kN/m2 se jedná o tzv. průmyslovou podlahu a je nutný individuální návrh statikem. Rodinný dům či byt vykazuje zpravidla zatížení 1,5 až 3,5 kN/m2.
Minimální světlá výška místnosti daná platnou normou je 2,6 m (obytné místnosti bytových domů), resp. 2,5 m (obytné místnosti rodinných domů). Zejména u rekonstrukcí může být problematické dosáhnout tohoto parametru a nejvíce omezená je právě podlaha. V tom případě se k dané stavbě přistupuje individuálně dle aktuálních možností. Při požadavku na snížení tloušťky potěru volíme buď pevnější podkladní vrstvy (např. EPS, Poroflow) nebo vyšší pevnosti samotného potěru (např. 30 MPa). V extrémních případech se potěry kombinují se speciálními technologiemi –(např. Schluter systems). Podcenění tohoto faktoru má často fatální následky.
Při navrhování spádovaných ploch, např. u bazénů, v garážích, chemické výroby nebo potravinářství, je nutno počítat se zvýšením tloušťky podlahy pro vytvoření spádu. Při délce místnosti např. 6 m se navýší tloušťka podlahy o 6 až 12 cm. Spád je možné tvořit vyrovnávací či izolační vrstvou (např. pěnobeton). Potřeba je dávat pozor na tuhost a stlačitelnost izolace, aby ve větších tloušťkách nedocházelo k většímu stlačení. Každopádně se jedná o ideální řešení, jelikož tloušťka potěru je pak konstantní, a tím pádem je rovnoměrná i deformace způsobená přirozeným smršťováním. Při realizaci spádu tvořeného jen potěrem je pak nutné provádět určitá opatření redukující vliv změny objemu/tloušťky materiálu.
Příště se budeme věnovat faktorům ovlivňujícím přímo tloušťku roznášecí vrstvy. Pokud máte jakékoliv dotazy, prosím, kontaktujte specialistu na lité podlahy na adrese .
01. 01. 2024
Jaká je ideální skladba podlahy pro podlahové topení?
Podlahové topení se stává stále oblíbenějším řešením v moderních domácnostech díky jeho efektivitě…
Vyplňte jednoduchý formulář a my Vám obratem odpovíme.